תוויות

נושאים מתקדמים בפוקימון גו - חלק ראשון

[גילוי נאות - הכותב HerrMiler נמצא ב Level 19 בפוקימן-גו ו Level 3 באינגרס, יש סיכוי שחלק מהכתובים פה הם שטויות, אנא תקנו אותי בתגובות (עם לינקים לעובדות) ואני אשלב בפוסט]

מילון מושגים:
  • NIANTIC - החברה שמפתחת את פוקימון גו ואינגרס, הייתה רק של גוגל ועכשיו היא שיתוף פעולה בין גוגל, נינטנדו וחברת הפוקימון.
  • Ingress - אינגרס - משחק המציאות הרבודה הראשון של NIANTIC.
  • מציאות רבודה - שילוב אלמנטים וירטואליים אשר מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי.

קצת היסטוריה
ב-1 באפריל 2014 משחררת גוגל את סרטון פרומו לאתגר הפוקימון


ככה נראית דרך הנוף של הרי נפתלי
הפרומו של גוגל יצא קצת אחרי שאינגרס, משחק המציאות הרבודה הראשון של NIANTIC (עוד רגע נרחיב עליו) נפתח לקהל הרחב. אמנם זה היה חלק ממתיחת ה-1 באפריל אבל היום, שנתיים אחרי, זה כאן וזה נקרא פוקימון-גו. במתיחה, מאמני הפוקימונים צדים אותם במקומות אקזוטיים ברחבי העולם, המקום הכי אקזוטי שקרוב אלי הוא דרך הנוף של רמות נפתלי. אז עשיתי סיבוב בדרך הנוף, המפה הייתה ריקה משבילים וריקה מפוקימונים. פוקיסטופ אחד וללא כל פוקימון ממוקם במצפה לירן מעל קרית שמונה, מקום תמוה לפוקיסטופ חשבתי לעצמי, והאשמתי אלגוריתם ממוחשב.

בפינה הימנית התחתונה בפוקימון גו יש מעיין רדאר שמציין אילו פוקימונים נמצאים באיזור. בימיה הראשונים של האפליקציה היה קיים פיצ'ר של צעדים, מתחת לכל פוקימון היו מספר צעדים (בין 1 ל-3) לפי המרחק שלו ממך. הפיצ'ר הזה איפשר מצוד מאוד מדוייק אחרי פוקימונים, אם נוספו צעדים התרחקת, אם נגרעו התקרבת, והופ הפוקימון היה מופיע. הפוקימונים לא נמצאים בנקודה אחת לתמיד, הם מופיעים לכמה דקות ולכן צריך לזוז כשהם מופיעים ברדאר. לטענת NIANTIC הפיצ'ר פגע בחוויית המשחק והוסר, השיח בטוויטר גרס משהו אחר, האחד שהפיצ'ר היה כבד מדי והפיל את השרתים מהעומס (אכן נפלו בימים הראשונים) והסיבה השנייה שהפיצ'ר איפשר לאפליקציות צד שלישי כריית מידע מהשרתים של NIANTIC ולספק לצדים מפות מפורטות עם מיקום של פוקימונים וכמה דקות נשארו להם לפני שיגוזו להם (למשל Pokevision).

אז איך מוצאים פוקימונים עכשיו? איפה הם נמצאים?
מרגע בואו לעולם של פוקימון-גו שמעתי ברקע שיש גם את אינגרס, משחק מציאות רבודה שהיה קודם, של אותה חברה NIANTIC, שפוקימון-גו בנוי עליו, וגם כל מיני קונספרציות על פורטלים שנסגרים ומיקום נקודות לא ברור.
אז התקנתי אינגרס.
וניסיתי להבין מה עושים עם זה.

חיים בסרט וירטואלי
אינגרס הוא משחק מציאות רבודה של NIANTIC שיצא לקהל הרחב באוקטובר 2013 קצת לפני מתיחת ה-1 באפריל עם הפוקימונים. סיפור הרקע של אינגרס הוא חומר שנקרא XM שמתפשט בעולם דרך פורטלים והוא בעל כוחות שניתן לרתום לשליטה באנשים ובעולם אבל גם לטובת המין האנושי. החברה בסיפור הרקע שגילתה את החומר היא NIANTIC (מפתיע) ופרויקט NIANTIC הוא פרויקט המחקר של החומר. החברה האמיתית NIANTIC מפרסמת במספר אתרים כמו גם בעמודי G+ של גוגל (מפתיע) יומנים מהחקירות, מידע שמתקבל מסוכנים, רמזים וקודים שניתן להשתמש בהם במשחק. בעצם ישנה מערכת שלמה שבונה רובד נוסף על העולם הקיים של עולם וירטואלי, וככל שהמשתתף מתעמק בו יותר הוא מגלה עוד פרטים על העולם החדש הזה. יש קבוצות פעולה עצמאיות בעולם האמיתי כמו גם התכנסויות שמאורגנות על ידי NIANTIC ובעצם זו הפקת ענק של סרט וירטואלי שכל אחד יכול להשתתף בו.

סרט של סמולנים
באינגרס ניתן להשתייך לשתי קבוצות, הקבוצה הירוקה של ה'מאפשרים' שמנסים לרתום את המחקר על ה-XM לטובת האנושות - שמאלנים. והקבוצה השנייה היא ה'מחתרת' שמנסה למנוע כל שימוש ב-XM כדי שלא ישמש לרעת האנושות - שמאלנים קיצוניים. לא ניתן להשתייך לרעים, למשל לקבוצע שרוצה לשעבד את האנושות, כנראה בגלל שאפשר להיות רק סוג כלשהו של סמולנים במשחק הוא לא ממש תפס בישראל.

גוגל מפות רבודות
מה שחשוב באינגרס הוא דרך יצירת הפורטלים. המשחק בנוי על מערכת המפות של גוגל, בתחילתו המפה הייתה כמעט ריקה מפורטלים וה'סוכנים' יכלו להגיע לנקודות ציון אמיתיות בעולם, לצלם אותן ולדווח עליהם כנקודות היכולות להוות פורטלים ואם NIANTIC אישרה, הנקודות הפכו לפורטלים. על הנקודות להיות ציבוריות, פתוחות לקהל, לא מסחריות ובעלות ערך כלשהו כמו פסלים, צמתים, אתרי מורשת וכו'..
אם מסתכלים על נקודות הציון באצבע הגליל אפשר למצוא מסלול טיול באגמון החולה מרוצף בפורטלים, מסלולים ברמת הגולן וגם נקודות ציון בשביל-ישראל, למשל מצפה לירן מעל קרית שמונה.

ואיך זה קשור לפוקימון-גו?
נקודות הטעינה של פוקימון-גו כמו גם מגדלי האימון ממוקמים באותם המקומות בהם ממוקמים הפורטלים של אינגרס. **נא להירגע** NIANTIC חסמה את האפשרות לדווח על נקודות חדשות לפני שיצאה גרסת הבטא של פוקימון-גו, לכל מי שרץ להתקין אינגרס כדי למקם פוקיסטופ אצלו בסלון.
איך זה נראה?
הנקודות הלבנות באינגרס אלו מרבצים של XM, את ה-XM צריך לאסוף, כמו פוקימונים. והקשר הוא שבכל מקום שיש מרבצי XM באינגרס יש פוקימונים, ככל שהמרבץ מרוכז יותר וגדול יותר יהיו באיזור יותר פוקימונים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה