תוויות

פרוייקט המנהרה ומילון סמלי לאמנות עירונית + מחאה

בשבוע האחרון השתתפתי ב"פרוייקט המנהרה" של המכון לאומנויות בתל-חי. מטרת הפרוייקט הייתה החייאה של מנהרת הבטון שמחברת בין שני הקמפוסים של תל-חי, המזרחי והמערבי. מרכז הפרויקט היתה סדנא של אמן הרחוב עדי סנד.
הפרויקט, הסדנא ועדי פתחו בפני מרחב חדש של יצירה, ואני חייב לציין שזה עשה לי טוב.

עדי סנד בסדנא במכון לאומנויות תל-חי
בגלל שיש סיכוי שתשמעו ממני בקרוב הרבה על אמנות רחוב, הנה כמה מונחים שלמדתי וקצת על חוויות מהמנהרה.

אמנות רחוב (Street Art) או אמנות אורבנית (Urban Art) הינם שם כללי למגוון טכניקות. הטכניקה הנפוצה היא ציור על קיר באמצעות ספריי והיא ידועה בשם כללי גראפיטי. מכיוון שאמנות רחוב מטבעה פתוחה לכל ואינה ממוסדת אפשר לקרוא למה שרוצים איך שרוצים, ולכן גם הגראפיטי הפך לשם גנרי כללי. אז עד שהאקדמיה ללשון עברית תעשה סדר במושגים הכל תופס.
סטנסילים שלי

באפים עם פ' רפויה הם כינוי למחיקות של הרשויות, כן הכתמים הלבנים שחורים או אפורים שמכסים משהו שהפריע למישהו. עוד לא ראיתי רשות שצובעת בורוד או תכלת משהו שעצבן אותה. אבל לך תדע..

 

תאוריית החלונות השבורים - (מתוך וויקיפדיה) במקום מוזנח תשתלט העליבות במהרה ותתפתח לפשיעה והתנגדות לחוק, כמו בקרן רחוב שהרמזור בה אינו פועל או במשרד ממשלתי שמאן דהו ניפץ שם זגוגית של חלון ואף אחד לא הגיע לתקנו‏. לפי התאוריה, כעבור פרק זמן, תיעקר הדלת בחנות הריקה הסמוכה ותהפוך למאורת סמים. ואז יחל גל פריצות באזור על ידי נרקומנים. משלא תגלה המשטרה התנגדות בשל אפיסת כוחות תחל אלימות מקומית להשתולל ועקומת שיעור הרצח תעלה פלאים ואז בשל חלון שבור יהפוך אזור שליו למקום שאוכלוסייה שוחרת שלום מהגרת ממנו ובמקומה נוהרים אליה עוד ועוד כנופיות רחוב.

המנהרה לפני

 

מרחב ציבורי - מה ההבדל בעצם בין ואנדליזם לאמנות רחוב? למי שייך המרחב הציבורי? האם כתיבה על שטרות של בנק ישראל בניגוד לחוק הם מרד? (גם סתם מספר טלפון שכתבתם על שטר כי לא היה לכם דף)

יכול להיות שהמחאה החברתית צריכה לצאת מהפייסבוק לרחוב בצורות אחרות ? מה אתה אומר סטנלי פישר?
לא נהיה כצאן לטבח בידי פאתולוגים צמאי רווח 
גרפיטי של חרדים משנת 1971 על שטר של עשר ל"י
מתוך וויקיפדיה - צולם על ידי : Etan J. Tal

האם קיר של בניין ציבור הוא מרחב ציבורי?
האם לוח מודעות הוא מרחב ציבורי?
האם ציבור הוא מרחב ציבורי?
ולמי שייכים השמיים?

ארט ברוט (ההסבר באתר מוזיאון הטייט בלונדון) מגיעה מהברוטאלי, הגס, האלים. את המושג תבע ז'אן דובופה אמן צרפתי שאימץ את הקו הפשוט והאותנטי על פני גישות הציור המסורתיות (מאוסף מוזיאון ישראל). ברוט ארט בגוגל אם תתעלמו מתמונות הלהקה בעלת אותו השם. אבל למרות שהברוט ארט מגיע מחוץ ללימודי האמנות המסורתיים, עם השנים הוא אומץ פנימה והפך לזרם באמנות. אם למישהו יש ארט ברוט חדש שְיָקוּם!בגדול
מבין כל המציירים על קירות היו כאלה שעשו דברים בקטן, היו כאלה שעשו דברים בגדול, היו שהשתלטו על כמה שיותר שטח, והיו שהצטמצמו לקו קצר בודד. אני חושב שיצא מעניין, שווה לעשות סיבוב ברגוע בלי למהר, ואפילו כמה פעמים, נראה לי שתגלו כל פעם משהו חדש. 

איש ברוח - במנהרה
כדור אצבעות שלי
איש ברוח - במנהרה

 

אבל בכלל הפרויקט הזה היה סקווט, סקווט זה שאתה מקבל אישור לאמנות רחוב שלך מהמוסדות הבירוקרטיים ובעצם כל מהשאתה עושה הוא בתוך מסגרת חוקית, מה שהופך את הכל למשהו אחר לגמרי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה